Jdi na obsah Jdi na menu
 


 "Písty" byly přivedeny na svět dělnickým majitelem v dělnickém městě a dostaly dělnické jméno. Po dobu své existence, která trvala téměř půlstoletí, proto tým Pistons hrál dělnický basketbal. Začalo to v roce 1937, kdy Fred Zollner dal dohromady družstvo, které pojmenoval po své továrně Fort Wayne, kde se vyráběly písty. Družstvo na počátku vedlo kočovný život, po druhé světové válce hrálo v Národní basketbalové lize a před sezonou 1948-49 se propracovalo do Americké basketbalové asociace (předchůdkyně NBA). Hráči Pistons brzy poznali, že život v divizi ovládané Minneapolisem (George Mikan) a Rochesterem (Arnie Risen, Bob Davies) nebude ani trochu jednoduchý.

Celek Pistons však - posílen o George Yardleyho, rozehrávače Maxe Zaslofského a středního pivota Larryho Fousta - získal tři prvenství v divizi a v letech 1955 a 1956 postoupil do finále NBA. Ale úspěch byl prchavý. Když Zollner v roce 1957 odešel z Fort Wayne do lidnatějšího Detroitu, nastaly družstvu dvě desetiletí neúspěchu. Světlých okamžiků bylo nemnoho; Týmem prošli takoví talentovaní hráči jako obránce Gene Shue, útočníci Bailey Howell, Dave DeBuschere a Terry Dischinger a střední útočník Walter Dukes. A dva vůbec nejlepší hráči družstva, obránce Dave Bing a střední útočník Bob Lanier (210 cm), se pode­ psali na 45 vítězstvích v sezoně1970-71 a 52 vítězných zápasech v sezoně 1973-74.

Ale největší úspěch Detroitu přišel teprve v roce 1983 s příchodem kouče Chucka Dalyho a vycházel z hluboko zakořeněné dělnické etiky - tvrdé práce a obrany. Daly zdědil tým s Isiahem Thomasem a středním pivotem Billem Laimbeerem. Zbytek byl doplněn nákupy a draftem, přišli tak James Edwards, Joe Dumars, Vinnie Johnson, Mark Aquirre, John Salley a velkou budoucnost slibující Dennis Rodman.

Ke konci 80. let na obranu zaměření hráči Pistons začali hrát drtivým, nemilosrdným stylem, který jim vysloužil přezdívku "ostří hoši". Počínaje sezonou 1987-88 nastoupili cestu ke třem vítězstvím v Centrální divizi a do finále NBA. V roce 1988 prohráli boj o titul s Los Angeles, ale v roce 1989 porazili Lakers a o rok později Portland. Za devět let působení Dalyho družstvo nikdy nezískalo méně vítězství než 46, nikdy neskončilo v divizi hůře než na třetím místě.

Avšak po Dalyho odchodu v roce 1992 Detroit klesl na 40 a v následujících sezonách na 20 a 28 vítězných zápasů. V sezoně 1995-96 nastoupil kouč Doug Collins, pod nímž si družstvo opět vylepšilo své působení v play-off. Collins se snaží obnovit Dalyho dělnickou pracovní morálku a znovu nalézt jeho recept na vítězství.

Hala

Palace of Auburn Hills - kapacita 22.076

Adresa - Two Champion Drive Auborn Hills, MI 48326

Oficiální stránky klubu:    http://www.pistons.com

 

NBA Týmy